Случвало ли ви се е полетът ви да закъснее или да бил е отменен поради стачка?
Най-често в тези неприятни моменти авиокомпаниите информират своите пътници, че не се дължи обезщетение, защото стачката попада в категорията на извънредните обстоятелства. Тези извънредни обстоятелства освобождават авиокомпаниите от отговорността да изплатят парично обезщетение на своите пътници. Това обаче не е съвсем така.
Съществуват стачки от различно естество, но всички те изразяват недоволство на различни обществени групи – например на служители на летището или на съответната авиокомпания. В повечето случаи подобен тип стачки се организират предварително, но те могат да бъдат и спонтанни. Това може да случи по всяко време и да наруши разписанието на редовните полети. Редно е да се прави разграничение между тях.
На първо място отговорността на авиопревозвача е сведена до предотвратяване на изникнали събития и обстоятелства, които по своето естество или произход са присъщи на нормалното упражняване на дейността му и се намират в ефективния му контрол, тоест обстоятелства, върху които превозвачът може да влияе и да контролира. От тук следва да се направи разграничение между стачка на собствените служители на авиокомпанията, като например пилоти, стюарди и пр., и стачка на служители извън обхвата на авиокомпанията – летищния персонал: служители от контрол на въздушното движение, обработка на багаж и др.
В първата хипотеза стачка, инициирана от членове на персонала на опериращ въздушен превозвач, представлява „вътрешно“ за това предприятие събитие и не се намира изцяло извън ефективния контрол на превозвача, тъй като до голяма степен то е предвидимо. Това е така, защото стачните действия на служителите най-често обхващат условията на труд и заплащане, респективно вменено е задължението на авиокомпанията да не взима решения, които биха довели до протестиране на персонала и съответно до ощетяване на пътниците.
Във втората хипотеза, когато стачните действия са организирани от служители на самото летище или на отделен сектор, те могат да бъдат квалифицирани като извънредни обстоятелства, тъй като в действителност това са събития, върху които авиопревозвачът не може да въздейства. Това обаче следва да се преценява поотделно за всеки конкретен случай, тъй като са налице определени действия и бездействия на авиокомпанията, които могат да бъдат изтъкнати в полза на пътниците. Желателно е да бъдат разгледани в съвкупност редица обстоятелства, част от които са дали стачката е обявена предварително в публичното пространство – времеви период, в който превозвачът би могъл да реорганизира графика си и своята дейност; дали в периода на стачката са били осъществено навременно други полети на същата или на друга авиокомпания, както и много и други.
Наличието на стачка невинаги освобождава въздушния превозвач от отговорност да изплати обезщетение. Поради наличието на разнообразни причини, които пораждат стачни действия, е редно за всеки случай на отмяна или закъснение да се прави задълбочена проверка от специалисти в областта, които да могат да заключат дали съществува възможност за претендиране на обезщетение или в действителност авиокомпанията не носи отговорност.
Ако имате случай със закъснял или отменен поради стачка полет, свържете се с нашия екип, който ще провери дали бихте имали право на обезщетение. Ако подадете иск за обезщетение през нашия уебсайт, ние ще задействаме процедурата, а Вие ще дължите комисионна (24%) само при успех.